Beacony cz.2 standardy Eddystone, AltBeacon, iBeacon zestawienie.

beaconyBeacony współpracują z urządzeniami na podstawie różnych standardów, które rozwijane są od 2013 roku kiedy to zadebiutował Apple iBeacon standard. Dziś można wyróżnić 4 takie standardy Eddystone, AltBeacon, iBeacon i wbudowany.

Pierwszy z nich obsługuje beacony tak jak każde inne urządzenie bluetooth. Wykrywa w otoczeniu beacona i próbuje się z nim połączyć poprzez wbudowaną w systemie funkcję pracy z tego typu urządzeniami. Wadą tego rozwiązania jest chociażby rozpoznawanie jednego identyfikatora. Podczas gdy zaletą beaconów jest możliwość wysyłania kilku identyfikatorów( o czym później). Kolejną niedogodnością jest “parowanie” tylko z jednym urządzeniem w danej chwili.

Kolejnym standardem jest iBeacon ze stajni Apple zaprezentowany w 2013 roku. Wspiera 3 identyfikatory UUID, Major i Minor. Pozwala na odczyt danych z wielu rządzeń jednocześnie. Jest to standard zamknięty i nie ma oficjalnego wsparcia dla Androida.

W 2014 roku powstaje biblioteka AltBeacon, która otwiera drzwi Androidowi do świata beaconów. Jest to standard otwarty, wspiera 3 identyfikatory podobnie jak iBeacon, pozwala zczytywać/łączyć się z wieloma urządzeniami tego typu w otoczeniu bez konieczności autoryzacji połączenia. Biblioteka dostępna jest zarówno na Androida jak i na OS.

W 2015 roku Google pokazało swój standard obsługi beacon’ów Eddystone. Jest on podobny do AltBeacon w kwestii otwartości kodu, wsparcia dla obu systemów itd. Jego przewagą nad konkurencją jest możliwość wysyłania adresu url w miejsce UUID. Co znacznie ułatwia użytkowanie i wykorzystanie beacon’ów.

Co się właściwie zmieni dzięki Eddystone?

Dotychczas beacony wysyłały identyfikatory numeryczne, które dedykowana aplikacja musiała przetworzyć i dopiero dostarczyć treści przypisane do konkretnego beacona. Dzięki standardowi Eddystone obsługa beacon’ów będzie się odbywać poprzez wbudowane aplikacje w systemie w oparciu o adres URL. Uprości to użytkowanie beacon’ów przez zwykłych użytkowników nie zaznajomionych z programowaniem, zniweluje problem tworzenia odrębnych aplikacji na potrzeby różnych systemów.

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz